Dokumentační projekt: Kolektivizace venkova v Československu

Sdílejte článek
Dokumentační projekt: Kolektivizace venkova v Československu

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) realizuje dokumentačně - vzdělávací projekt Kolektivizace venkova v Československu s cílem rozšířit historické vědomí společnosti týkající se této problematiky. Součástí projektu je sběr dokumentárních materiálů, rozhovorů s pamětníky, pedagogická činnost a především vydání didaktického DVD určeného pro doplnění výukových materiálů na českých školách. Obracíme se tímto na všechny pamětníky, kteří mohou poskytnout zajímavé dokumenty vážící si k této tématice, aby kontaktovali redaktory ÚSTR. Více v článku.

Kolektivizace venkova, která probíhala v Československu na konci 40. a během 50. let 20. století, podnítila jednu z nejrozsáhlejších sociálních změn ve společnosti někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Často se jednalo o nátlakový proces, který rozvrátil celou sociální vrstvu - soukromé rolnictvo tvořící důležitý pilíř tehdejší společnosti. Kolektivizace měla dramatický dopad i na život ostatních obyvatel venkova. Narušila nebo zničila tradiční sociální vazby a kulturní zvyklosti. V rámci tohoto procesu byli soukromí zemědělci nuceni převádět svůj majetek do jednotných zemědělských družstev, měnit časem prověřený způsob hospodaření a také způsob života vlastních rodin. Ti neoblomnější přitom byli různým způsobem ze strany totalitní moci perzekvování. Docházelo k výhružkám, fyzickému nátlaku, bezprávnému zatýkání či dokonce vystěhování z rodných vsí. Výjimkou nebyly ani sebevraždy postižených. Celý proces kolektivizace má na svědomí tisíce zničených životů a lidských tragédií. Navíc podnítil i neblahé ekologické změny v krajině a celkovém rázu českého a moravského venkova. Kolektivizace venkova je nepřehlédnutelné memento z éry komunismu. Přes důležitost daného procesu a tragiku, která ho provázela, není tato problematika tou částí naší historie, která by byla dostatečně připomínána - nejen širší veřejnosti, ale také mladým lidem studujícím na vysokých nebo středních školách.

I z toho důvodu Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) realizuje dokumentačně-vzdělávací projekt, který má rozšířit historické vědomí společnosti týkající se dané problematiky. Součástí projektu je sběr dokumentárních materiálů, rozhovory s pamětníky, pedagogická činnost a především vydání didaktického DVD určeného pro doplnění výukových materiálů na českých školách.

Vzhledem ke snaze nashromáždit co nejvíce zajímavých materiálů, které by se následně daly použít při přípravě vzdělávacích programů se redaktoři ÚSTR obrací na všechny pamětníky, kteří mohou poskytnout zajímavé dokumenty vážící si k tematice kolektivizace venkova. Žádány jsou letáky, úřední listiny, plakáty, fotografie, amatérské filmy apod. Prostě vše zajímavé co by mohlo obohatit archivní sbírky a přispět ke studiu daného historického procesu. Jestliže můžete nějaké zajímavé materiály zapůjčit nebo darovat, popřípadě jestli můžete poskytnout kontakt na pamětníka, s nímž by bylo možné natočit rozhovor, prosím kontaktujte redaktory ÚSTR prostřednictvím e-mailové adresy: kolektivizace@ustrcr.cz, nebo na telefonních linkách: 221008 290 nebo 221008 454.

Více informací o celém projektu naleznete na webové stránce:

http://www.ustrcr.cz/cs/kolektivizace-venkova-v-ceskoslovensku

Přečteno: 282x
Katalog farem