Jiří Kotrba: Jsem nyní spíše víkendový sedlák

Sdílejte článek
Jiří Kotrba: Jsem nyní spíše víkendový sedlák

„Jsem nyní spíše víkendový sedlák,“ říká Jiří Kotrba z Jestřebic, který před šesti lety navázal na své předchozí několikaleté obchodní a osobní zkušenosti s prodejem zemědělské techniky a založil v sousedním Veselíčku firmu zastupující hned několik značek. Při obhlídce jeho hospodářství však není ani při nejmenším znát, že by mu snad nevěnoval dostatek času.


Jestřebický statek, na němž rod Kotrbů hospodaří od roku 1863, má dnes podobu moderní nově zrekonstruované farmy. Dědečkovi a rodičům pana Kotrby se zde dařilo hospodařit i po celou dobu minulého režimu, ač kvůli splnění kontingentů museli ještě část produkce dokupovat. Dědeček se dožil začátku soukromého podnikání, po smrti jeho i otce pana Kotrby v roce 1994 však tehdy dvacetiletý mladý hospodář zůstal na všechno sám.

„Nebylo to rozhodně jednoduché, musel jsem postupně převodným křížením přejít z chovu mléčného na masný skot, potíže byly i při nákupu půdy, kdy zemědělská družstva uplatňovala předkupní právo,“ vzpomíná pan Kotrba.

Jiří Kotrba: Jsem nyní spíše víkendový sedlák  Přesto se mu podařilo navýšit výměru obhospodařované půdy na aktuálních 130 hektarů, z nichž polovinu tvoří trvalé travní porosty spadající do oblasti LFA. Stádo masného skotu plemene Charolais čítá 120 kusů. „Diskuse ohledně redefinice LFA oblastí v příštím období Společné zemědělské politiky jsou tady na Písecku opravdu bouřlivé. Zde je podíl TTP více než 30 % a v případě změn by nebylo z ekonomického hlediska možné v tomto stylu hospodaření pokračovat, ztratil by se smysl chovu dobytka. Nezbývalo by snad než louky rozorat a pěstovat třeba kukuřici,“ říká Jiří Kotrba.

Farmář působil několik let jako učitel odborného výcviku SOŠ a SOU Milevsko zaměřených na obory mechanik opravář a opravář zemědělských strojů, přičemž odborný výcvik probíhá v areálu ve Veselíčku. Zde právě v roce 2008 vyrostlo nové zákaznické centrum s širokým sortimentem techniky zejména značky Massey Ferguson. „Naše firma tak nejen prodává zemědělskou techniku a zajišťuje její servis, ale navíc s moderními technologiemi seznamuje i zdejší studenty. Ti mají k dispozici nejnovější traktory a sklízecí mlátičky, k výuce slouží jak prodané stroje, u nichž se provádí pravidelný servis, tak nová technika připravená pro další zákazníky. Protože odborné pracoviště nemá vlastní pozemky, absolvují žáci praxi na okolních farmách, což se jim bude v budoucnu určitě hodit,“ vysvětluje Jiří Kotrba a dodává: „Mám radost, že o zemědělské obory začíná být po době určitého útlumu zase zájem, protože šikovné absolventy bude naše zemědělství určitě potřebovat.“ 

Jiří Kotrba: Jsem nyní spíše víkendový sedlák  Firma pana Kotrby zajišťuje i služby v oblasti dotačního poradenství, kterých i sám farmář v minulosti několikrát využil. „Myslím, že je velká škoda, že se celá řada sedláků (a hodně případů vidím i ve svém okolí) ještě nenaučila více využívat dotační tituly, které nabízí třeba Program rozvoje venkova. Podstatně lepší je to například s programem Zemědělec administrovaným PGRLF,“ myslí si pan Kotrba.

A jaké plány má na své farmě v nejbližší době on sám? „Pořád je co dělat, teď například stavba zimoviště pro skot a hnojiště. Nejaktuálnější je však nový přírůstek do naší zatím tříčlenné rodiny. Že by sedlák?“ uzavírá Jiří Kotrba

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ


Přečteno: 851x