Jiří Vaněček: Dle rodinné tradice jsem truhlářem i sedlákem

Sdílejte článek
Jiří Vaněček: Dle rodinné tradice jsem truhlářem i sedlákem

Zemědělství a truhlářství – to jsou dva obory, kterými se v Pasekách zabývali již předci dnešního hospodáře a zároveň majitele truhlářství Jiřího Vaněčka. Zdejší statek koupil před druhou světovou válkou jeho pradědeček, který vedle hospodaření na třech hektarech půdy založil roku 1947 i stavební truhlářství.

 

Ten (a spolu s ním ještě pět sedláků z Pasek) nevstoupil do nově založeného JZD a ačkoliv jim stále byly měněny pozemky za horší a horší, vydrželi hospodařit až do roku 1985. Tehdy zde Oseva začala pěstovat obilí na setí. O restituce, při kterých bylo rodině po scelení pozemků navráceno sedm hektarů, zažádal jeho syn, dědeček Jiřího Vaněčka a začal hospodařit společně se synem. V roce 1997 pak statek převzal po vyplacení strýce pan Vaněček.

Od počátku bylo největším problémem navýšení výměry. Farma tak dodnes hospodaří pouze na 15 hektarech půdy, které slouží k zajištění krmivové základny pro výkrm býků. Tím se Vaněčkovi v menší míře zabývají již přes dvacet let. Býky nakupují jako zástav o hmotnosti 120 kg, vykrmují na 700 až 800 kg a dodávají pak na písecká jatka.

Po vzoru svých předků se Jiří Vaněček v roce 2000 rozhodl navázat na rodinnou tradici a v nedalekém Jehnědně se začal věnovat truhlářské výrobě. Provozovna vznikla v objektu bývalého kravína a v současné době zde pracuje 12 zaměstnanců. Firma má řadu stálých zákazníků - jak maloodběratele, tak stavební firmy, hotely a restaurace, úspěchy slaví i v zahraničí, a to především v Rakousku a Holandsku.

„Je škoda, že kvůli problémům s nákupem půdy a 10letým nájemním smlouvám družstev se nám nepodařilo naše hospodářství více rozšířit. Vzhledem k tomu, že příjem ze zemědělské činnosti je nižší než 50 %, nemáme ani nárok na využití různých dotačních titulů. Pokud bych se mohl znovu rozhodnout, asi bych zemědělství upřednostnil,“ říká pan Vaněček.

Jiří Vaněček: Dle rodinné tradice jsem truhlářem i sedlákem Jeho žena Jana je pokladní písecké asociace, má na starosti účetnictví a poskytuje dotační poradenství zejména obcím. Konkrétně Pasekám, kde působila několik let v zastupitelstvu, se podařilo vyřídit dotaci na dostavení čističky odpadních vod v hodnotě 12,5 mil. Kč. Je i její zásluhou, že tato obec jihovýchodně od Písku se 164 obyvateli žije velmi rušným společenským životem. Kromě akcí pořádaných místním hasičským sdružením se tu organizují dětské dny, setkání seniorů, tradiční slavnosti u příležitosti různých svátků či již 14. ročník závodu „Přes písecké hory na kole i pěšky“. Novinkou jsou pak zájezdy pro rodiny s dětmi na hory, pro seniory do termálních lázní či výlety pro děti do aquaparku.

Ve výčtu všech aktivit rodiny Vaněčkových bychom mohli ještě pokračovat. A spolu s výše zmíněným faktem, že rodinné truhlářství poskytuje pracovní uplatnění dvanácti lidem převážně z okolních vesnic, to opravdu není málo, co myslíte?

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ


Přečteno: 624x