V předchozích dílech seriálu Vlci v české krajině jsem už popsal historický a biologický kontext návratu těchto charismatických zvířat do naší přírody, ekologické benefity a společenské výzvy, které s sebou vlci přináší a jakým způsobem před nimi mohou hospodáři chránit svůj dobytek.
V posledních desetiletích lze především v Evropě pozorovat změnu úhlu pohledu na velké šelmy. Výzkumy přinesly bližší poznání jejich ekologické významnosti, což v mnoha zemích vedlo k zavedení důsledné ochrany. Ta, dohromady s útlumem zemědělství v horských oblastech, vede k postupné obnově dříve téměř vyhubených populací.
Velké šelmy budou s největší pravděpodobností osidlovat českou krajinu i nadále a je na lidech, jak a jestli se s nimi naučí koexistovat. Varianty jako úplná separace lidí a divočiny či management velkých šelem pouze v ochranných zónách zřejmě nejsou v evropských podmínkách možné. Velké šelmy si samozřejmě vybírají ke svému životu odlehlejší lesní prostory, avšak vzhledem k velikosti jejich teritorií se občasně mohou pohybovat i v kulturní venkovské krajině, na kterou si navíc dobře přivykají.
V současnosti se v české krajině vlci vyskytují spíše ve výškově nadprůměrných polohách. To sice může být dáno i sekundárně nižší hustotou zalidnění v daných oblastech, může nám to však také napovědět, v jakých lokalitách můžeme s výskytem šelem počítat do budoucna.
Potenciál české krajiny pro výskyt velkých šelem zůstává dosud z velké části nenaplněný. Nedávno se na základě statistické analýzy podmínek prostředí v aktuálních místech výskytu vlků zjistilo, že se v naší přírodě nachází stále poměrně značné množství oblastí, které by mohly nabízet pro život a rozmnožování velkých šelem vhodné podmínky. Logicky jde zejména o pohraniční pohoří, množství vhodných biotopů se však nachází rovněž ve vnitrozemí, kde jde zejména o zachovalá území vojenských výcvikových prostor a vrchovinné chráněné krajinné oblasti, ostrůvkovitě pak i množství lesnatých celků ve středních a vyšších nadmořských výškách.
CELÝ ČLÁNEK VYŠEL NA BLOGU ŽIVÉ PŮDY
Autor: Aleš Macenauer