Se zdůvodněním eliminace rizik pro spotřebitele uvedené profesní svazy navrhly například zákaz prodeje alkoholických nápojů ve stáncích a automatech s možným stanovením výjimky pro speciální příležitosti.
To ale není zdaleka vše. Zkomplikovat a náležitě zbyrokratizovat podnikání je zřejmě třeba i farmářům, kteří své ovocné přebytky okrajově používají na výrobu domácí pálenky. V případě pěstitelských pálenic je dle jejich názoru potřebné zavedení vyšší kontroly tohoto typu pálení, zavedení systému speciálních kolků a zařazení této zcela doplňkové činnosti z živnosti volné do vázané.
Jde tak o přímo ukázkový příklad, jak do problému zatáhnout co nejvíce subjektů a využít kauzu, která měla za následek úmrtí několika desítek lidí k eliminaci i té nejmenší konkurence. Objevují se dokonce vskutku ekonomické návrhy, aby u každého malopěstitelského pálení byli přítomni celníci a dohlíželi na jeho průběh. V uvedené aféře přitom neexistuje jediný případ otráveného člověka metylalkoholem, který by pocházel z pěstitelských pálenic.
Vedle chvályhodné snahy uvedených podnikatelských organizací o likvidaci zdravotně bezpečnostních rizik pro konzumenty, je tu však také patrná snaha využít situace a za peníze daňových poplatníků vylít špínu a rozložit důsledky na subjekty, které nemají s kauzou nic společného.
Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR
Oficiální tiskovou zprávu Potravinářské komory České republiky ze dne 16. 10. naleznete níže v příloze.