Především na Moravě napršelo v sobotu na většině území mezi 20 a 30 milimetry srážek, uvedl na Twitteru poskytovatel meteorologických služeb Amper Meteo. V Čechách byly úhrny většinou mezi 10 a 20 milimetry. Takové úhrny dokázaly velmi dobře dosytit horní vrstvu půdy, hlouběji už se voda nedostala a situace zůstává téměř neměnná.
Podle tvůrců InterSucha je tak současná situace unikátní. "S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji, ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily," uvedli v komentáři na Twitteru.
Velké sucho v hlubší vrstvě tak nadále zůstává v Jeseníkách, na pomezí Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje, na Třeboňsku a Českobudějovicku, Karlovarském kraji a v západní části Libereckého kraje. Míru sucha vědci určují při porovnání aktuální nasycenosti půdy a průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010.
Situace se nezlepší ani nezhorší
Podle předpovědí na nejbližších deset dnů by měla být situace se suchem podobná té současné. Občasné přeháňky a deště a denní teploty mezi 15 a 20 stupni situaci nijak výrazněji nezlepší ani nezhorší.
Loňský chladný a deštivý květen dokázal z velké míry zachránit úrodu po suchém dubnu. Letos je květen o něco teplejší a srážkově chudší než loni, deště navíc přišly později, proto zemědělci očekávají vyšší ztráty. V šesti okresech dokonce očekávají úrodu nižší o více než 40 procent kvůli suchu. Zasažené jsou víceméně všechny plodiny včetně vinné révy, problém mají zemědělci s krmením pro zvířata.
Zdroj: ČTK